Słoneczny Dom – Prawdziwe historie wesołej rodziny (Audiobook mp3)

Audiobook w formacie mp3.

Książka, z którą pragniemy zapoznać polskie rodziny, jest zbiorem opowiadań o szczególnej wartości. Oparta jest na autentycznych przeżyciach z dzieciństwa matki znanej niemieckiej pisarki. Opisywane wydarzenia toczą się w drugiej połowie XIX wieku. Są to czasy, które odbiegają pod wieloma względami od naszych, zdominowanych przez postęp techniczny i znacznie wyższą stopę życiową. Różne wydarzenia społeczne i kulturowe przyczyniły się również do przemian w świadomości ludzkiej. Nie zmieniły się jednak doświadczenia życiowe, przez które przechodzi przeciętna rodzina: choroby, śmierć, rozłąka, trudności materialne, konfrontacja wpojonych w domu rodzinnym zasad z tymi, które obowiązują w społeczeństwie. Takie doświadczenia wspominane z perspektywy wielu lat opisuje jedna z młodszych córek urodzonych w licznej, bo aż 13-osobowej rodzinie — ogólnie szanowanej i słynącej na całą okolicę z życzliwej i szlachetnej postawy oraz wzajemnej miłości. We wspomnieniach szczególnym blaskiem promienieje postać matki. Choć życie nie szczędzi jej kłopotów, ona nie przestaje kierować się ufnością i nadzieją, którą pokłada w Bogu. Dzięki temu, choć słaba fizycznie, zdobywa siłę i mądrość do przeciwstawiania się złu i wywiera ogromny wpływ na życie wszystkich domowników.

Lektura opowiadań może stanowić ogromną zachętę i inspirację dla czytelników z każdej grupy wiekowej, a także posłużyć do wspólnego czytania w gronie rodzinnym lub na obozach dla dzieci. Choć z przywoływanych wspomnień przebija sentyment do „minionych, dobrych czasów”, a poruszane kwestie są często stawiane w sposób przesadnie radykalny, budzący przekorę, mogą one stanowić dobrą podstawę do dyskusji na ważne tematy życiowe. Na czym polega uczciwość? Czy niemówienie prawdy jest kłamstwem? W czym przejawia się odwaga, skromność, przyjaźń i wierność? Jak naprawić wyrządzoną krzywdę? Jak praktycznie ufać Bogu? — Takie i inne pytania przewijają się w opisywanych barwnie i z poczuciem humoru wydarzeniach. Opowiadania pobudzają do myślenia, nieraz do śmiechu, a czasem wyciskają łzy. Chętnie się do nich powraca, zwłaszcza gdy wiadomo, że wydarzyły się naprawdę.

Anny Wienbruch: Słoneczny dom. Niniejszy zbiór zawiera następujące pojedyńcze tomy: Radosna rodzina, Było nas jedenaścioro, Historie ze słonecznego domu.
© 1971 SCM Johannis SCM Verlagsgruppe GmbH, D-71088 Holzgerlingen (www.scm-verlag.de)